facebook
ONZ o statusie Jerozolimy. Poparcie USA dla działań Izraela wywołało burzę

    Dzisiaj jest piątek, 10 lipca 2020 r.   (192 dzień roku) ; imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   p.zrzęda   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   Z.Kuliś - Franek II...   |   W.Nowiński - wrześniowe...  |   M.Prüffer - paragrafy...   | 

serwis IKP / działy autorskie / tak to widzę (J.Bereza) / ONZ o statusie Jerozolimy. Poparcie USA dla działań Izraela wywołało burzę
O G Ł O S Z E N I A


ONZ o statusie Jerozolimy. Poparcie USA dla działań Izraela wywołało burzę

Donald John Trump (fot. upload.wikimedia.org)

27-12-2017

     W przededniu tegorocznych świąt Bożego Narodzenia o Jerozolimie będzie głośno na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych za sprawą ostatnich wydarzeń politycznych. W czwartek odbędzie się specjalna sesja, zwołana na wniosek Palestyny, poświęcona statusowi Jerozolimy w kontekście niedawnego uznania przez Donalda Trumpa tego miasta za stolicę Izraela.

     Decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, oczekiwana przez władze Izraela, została negatywnie odebrana przez przywódców większości państw, nawet tych, uchodzących za wypróbowanych sojuszników Waszyngtonu. Szczególne oburzenie okazali przywódcy państw muzułmańskich, którzy w odpowiedzi uznali Wschodnią Jerozolimę jako stolicę państwa Palestyńskiego. W związku z narastającym konfliktem w i tak już niespokojnym regionie świata sprawą zająć ma się Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

     Jak pisze "Islam Today", o specjalną sesję zwołaną w trybie pilnym zawnioskowała Palestyna, o czym poinformował przedstawiciel Palestyny przy ONZ Rijad Mansur. Sesja ma odbyć się w czwartek 21 grudnia, a Palestyna oczekuje, że Zgromadzenie Ogólne ONZ, zgodnie ze swoimi kompetencjami, może zalecić państwom członkowskim podjęcie działań mających na celu "podjęcia lub utrzymania działań na rzecz zachowania pokoju i bezpieczeństwa".

Długi spór o Jerozolimę

     Pod tymi słowami przeciwnicy uznania Jerozolimy jako stolicy Izraela rozumieją nakłonienie USA do zmiany decyzji i tym samym uspokojenie nastrojów na Bliskim Wschodzie oraz złagodzenie postrzegania Waszyngtonu przez społeczność islamską. Szybkie zajęcie się problemem Jerozolimy przez państwa należące do Organizacji Współpracy Islamskiej pokazuje powagę sytuacji i jeszcze mocniejszy wzrost nastrojów antyamerykańskich w społeczeństwach muzułmańskich.

     Organizacja Współpracy Islamskiej powstała w 1971 roku i liczy 57 państw członkowskich, na co dzień mocno podzielonych w wielu kwestiach. Jednak wobec deklaracji Donalda Trumpa w sprawie Jerozolimy państwa OWI były jednomyślne i w kontrze do USA postanowiły uznać Wschodnią Jerozolimę, zajętą po wojnie sześciodniowej w 1967 roku przez Izrael, jako stolicę Palestyny.

     W konstytucji Organizacji Wyzwolenia Palestyny z 1968 roku tę część miasta uznaje się za siedzibę OWP. Wiadomo jednak, że docelowo Palestyńczycy, myślący w organizacji swojego państwa, chcą umieścić we Wschodniej Jerozolimie jego stolicę. Izrael natomiast od czasu przyjęcia 30 czerwca 1980 rok ustawy o Podstawowym Prawie Jerozolimy traktuje całą Jerozolimę jako stolicę państwa. Nieuregulowanie statusu Jerozolimy jest jednym z źródeł konfliktu palestyńsko - izraelskiego, a nieuznawanie jej za stolicę przez społeczność międzynarodową pokazuje stopień skomplikowania problemu. Już po ogłoszeniu przez Trumpa 6 grudnia uznania Jerozolimy jako stolicy Izraela Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła rezolucję w sprawie Jerozolimy z powodu amerykańskiego weta.

Veto jak liberum veto

     Jak pisał wówczas izraelski portal "9TV", w przygotowanym przez Egipt tekście rezolucji nie było upominania Stanów Zjednoczonych ani osobiście Donalda Trumpa jedynie wyrażono "głęboki żal w stosunku do niedawnych decyzji, dotyczących statusu Jerozolimy". Tekst ten uznawał również, że próby zmiany statusu lub składu demograficznego Jerozolimy nie mają siły prawnej. Sprzeciw USA zablokował przyjęcie takiej rezolucji ale państwa arabskie nie zamierzają rezygnować z zabiegów dyplomatycznych, stąd wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

     Czwartkowa sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ ma rozpocząć się o godzinie 10.00 czasu nowojorskiego. Jak podaje "Rosbałt.ru", na nadzwyczajnej sesji ZO ONZ w formule "Jedność dla pokoju" można polecić państwom "zbiorowe środki na rzecz utrzymania lub przywrócenia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa".

     O ostatecznej decyzji Zgromadzenia Ogólnego dowiemy się po ogłoszeniu wyników głosowania, które dotyczyć będzie anulowania deklaracji prezydenta USA. Na głosowanie to naciskały Turcja i Jemen, wzburzone wykorzystaniem prawa weta przez Stany Zjednoczone, będące stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Według izraelskiego dziennika "Haaretz", przedstawiciel Izraela przy ONZ ma podjąć rozmowy z delegatami niektórych państw Europy Wschodniej i Afryki, aby w głosowaniu zajęły stanowisko po stronie USA i Izraela.

Jan Bereza   

Źródło:

https://www.pch24.pl/onz-o-statusie-jerozolimy--poparcie-usa-dla-dzialan-izraela-wywolalo-burze,56992,i.html

idź do góry powrót


 POMOC! - GiM Proszowice  
pomoc w zakupach
OSP p. Wojciech Dzikowski
tel. 515 423 607

drobna pomoc finansowa
GOPS Proszowice
tel. 537-507-659

koordynacja, informacja
UGiM Proszowice
tel. 12 386 41 30 do 13.00

posiłki z dowozem
kliknij TUTAJ
 warto pomyśleć?  
Od każdego z nas zależy, czy uczyni z siebie dar dla pokoju.
(R. Baden-Powell)
lipiec  10  piątek
[10.00-13.00]   (Proszowice)
ZróbMY LaTO razem - zajęcia wakacyjne w proszowickim CKiW
lipiec  11  sobota
lipiec  12  niedziela
[10.00]   (Proszowice)
wycieczka rowerowa - "Szlakiem kościołów"
lipiec  13  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ