facebook
Imigranci zmierzający do Europy mają nowy szlak. Przebiega nieopodal polskich granic!

    Dzisiaj jest czwartek, 10 lipca 2020 r.   (191 dzień roku) ; imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   p.zrzęda   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   Z.Kuliś - Franek II...   |   W.Nowiński - wrześniowe...  |   M.Prüffer - paragrafy...   | 

serwis IKP / działy autorskie / tak to widzę (J.Bereza) / Imigranci zmierzający do Europy mają nowy szlak. Przebiega nieopodal polskich granic!
O G Ł O S Z E N I A


Imigranci zmierzający do Europy mają nowy szlak. Przebiega nieopodal polskich granic!

granica polsko ukraińska (fot. panoramio.com)

7-09-2017

     W poniedziałek rano ukraińscy pogranicznicy zatrzymali na Zakarpaciu nielegalnych imigrantów z Azji. To potwierdza wcześniejsze przypuszczenia o powstaniu nowego szlaku przerzutu imigrantów do Europy Zachodniej przez pasmo Karpat. W tym kontekście pojawiała się także trasa przez polskie Bieszczady, gdzie w ciągu siedmiu miesięcy tego roku zatrzymano już ponad 70 osób.

     Poniedziałkowa akcja Straży Granicznej Ukrainy była możliwa dzięki doniesieniom, pochodzącym z własnych źródeł informacji, o przebywającej w okolicy wioski Dubrynicze w rejonie Użgorodu grupie osób najprawdopodobniej obcego obywatelstwa. Jak pisze portal "Zakarpattia Online", grupa interwencyjna natychmiast udała się na poszukiwanie podróżników i zatrzymała ich już przy samej granicy państwowej. Wszystkie osoby ujęte na próbie przekroczenia granicy Ukrainy nie miały przy sobie żadnych dokumentów i twierdziły, że są obywatelami Indii. Na razie imigranci pozostawieni zostali do wyjaśnień do dyspozycji Straży Granicznej i sprawdzana jest ich tożsamość. Zarzut, który będzie im przedstawiony, to "próba naruszenia granicy państwowej", ale o dalszym procedowaniu sprawy i ewentualnie innych zarzutach zadecyduje sąd. Innych informacji służby prasowe Oddziału Straży Granicznej w Czopie na razie nie udzielają.

     Graniczny incydent na Zakarpaciu potwierdza wcześniejsze doniesienia mass mediów o pojawieniu się nowego szlaku przerzutu imigrantów do krajów Unii Europejskiej. Poza szlakami wiodącymi przez basen Morza Śródziemnego, skąd najbliżej mają imigranci z Afryki, pojawiła się droga lądowa, wykorzystująca nieszczelność granicy ukraińskiej oraz Morze Czarne. Tędy najbliżej do Europy mają przybywający z Azji. Po dostaniu się na Ukrainę lub do Rumunii część z nich chce skorzystać z górskich szlaków przez Karpaty, które trudniej jest strzec służbom państwowym ze względu na warunki naturalne, słabe osadnictwo i niedostępne miejscami góry.

     Całkiem niedawno, bo 19 sierpnia, podano informację o przechwyceniu przez rumuńskich pograniczników 25 nielegalnych imigrantów z Syrii. Akcja przeprowadzona została w nadmorskim rejonie Konstancy. Ta dość duża grupa Syryjczyków "podróżowała" w towarzystwie trzech obywateli Bułgarii a ich celem miały być Niemcy. Po zatrzymaniu całej grupy służby rumuńskie wróciły imigrantów do Bułgarii, zgodnie z umową między Bukaresztem a Sofią.

     Proceder przerzutu imigrantów stał się źródłem dochodów dla grup przygotowujących nielegalne przerzuty. Nie inaczej było w przypadku zatrzymania obywateli Pakistanu i Tadżykistanu przez polską Straż Graniczną w Bieszczadach w połowie sierpnia. Dwóch Tadżyków, którzy kierowali akcją, odpowie nie tylko za naruszenie granicy państwowej, ale także za organizację przerzutu osób. Grupy Tadżyków i Pakistańczyków przybyły do Polski z Ukrainy przez "zieloną granicę" w Karpatach, w paśmie Bieszczadów. Wobec uszczelniania granic w państwach bałkańskich należy liczyć się z tym, że łańcuch Karpat zechcą coraz liczniej przemierzać nie tylko turyści, a Polska może stać się częścią korytarza "wędrówek ludów" do Europy Zachodniej.

Jan Bereza   

Źródło:

http://www.pch24.pl/imigranci-zmierzajacy-do-europy-maja-nowy-szlak--przebiega-nieopodal-polskich-granic-,54364,i.html
ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Rossija Siegodnia
  2. TASS
  3. Euronews.com
  4. Neue Zuercher Zeitungidź do góry powrót


 POMOC! - GiM Proszowice  
pomoc w zakupach
OSP p. Wojciech Dzikowski
tel. 515 423 607

drobna pomoc finansowa
GOPS Proszowice
tel. 537-507-659

koordynacja, informacja
UGiM Proszowice
tel. 12 386 41 30 do 13.00

posiłki z dowozem
kliknij TUTAJ
 warto pomyśleć?  
Od każdego z nas zależy, czy uczyni z siebie dar dla pokoju.
(R. Baden-Powell)
lipiec  10  piątek
[10.00-13.00]   (Proszowice)
ZróbMY LaTO razem - zajęcia wakacyjne w proszowickim CKiW
lipiec  11  sobota
lipiec  12  niedziela
[10.00]   (Proszowice)
wycieczka rowerowa - "Szlakiem kościołów"
lipiec  13  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ