facebook
Ukraiński parlament zajmie się terroryzmem jądrowym. Kijów wróci do pomysłu zbrojeń nuklearnych?

    Dzisiaj jest piątek, 10 lipca 2020 r.   (192 dzień roku) ; imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   p.zrzęda   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   Z.Kuliś - Franek II...   |   W.Nowiński - wrześniowe...  |   M.Prüffer - paragrafy...   | 

serwis IKP / działy autorskie / tak to widzę (J.Bereza) / Ukraiński parlament zajmie się terroryzmem jądrowym. Kijów wróci do pomysłu zbrojeń nuklearnych?
O G Ł O S Z E N I A


Ukraiński parlament zajmie się terroryzmem jądrowym. Kijów wróci do pomysłu zbrojeń nuklearnych?

(fot. kresy.pl)

7-07-2017

     12 maja na strony internetowe ukraińskiego parlamentu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych aktów ustawodawczych Ukrainy w sprawie zwalczania terroryzmu. Czy dyskusja nad zapisami nowelizacji prawa antyterrorystycznego odgrzeje kwestię posiadania przez Kijów broni nuklearnej czy tylko posłuży dostosowaniu prawa do ustaleń Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego, który odbył się wiosną 2016 roku w Waszyngtonie.

     W komunikacie końcowym po spotkaniu w ubiegłym roku przedstawicieli ponad 50 państw w amerykańskiej stolicy stwierdzono wówczas, że niebezpieczeństwo terroryzmu jądrowego stało się jednym z największych, stale rosnących, zagrożeń bezpieczeństwa światowego. Ustawa zmieniająca zakres i kary za terroryzm jądrowy została przygotowana przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy i wpisuje się w politykę zwalczania aktów terroru na całym świecie. Przygotowana jako projekt rządu Wołodymyra Hrojsmana ustawa określa, że zbrodnie popełnione przy użyciu broni nuklearnej, przeciw elektrowniom jądrowym, z użyciem materiałów promieniotwórczych lub odpadów promieniotwórczych, podlega karze pozbawienia wolności na okres od ośmiu do dwunastu lat oraz ewentualnej konfiskaty mienia.

     Takim samym wymiarom kary będą podlegały zbrodnie popełnione za pomocą broni bakteriologicznej (biologicznej) i broni chemicznej oraz innej broni masowego rażenia.

Zagrożenie państwa

     Wpisanie do przepisów prawa problemu elektrowni jądrowych i ich bezpieczeństwa może wiązać się z zagrożeniem, jakie niesie wojna hybrydowa, w której jednym z największych zagrożeń mogą stanowić ataki na siłownie jądrowe. Dla Ukrainy ich bezpieczeństwo to nie tylko kwestia ochrony ludzi i przyrody ale także stabilności ekonomicznej kraju oraz zagwarantowania dostaw prądu dla ludności. Blisko połowa energii elektrycznej na Ukrainie jest wytwarzana w 4 elektrowniach jądrowych, rozmieszczonych w środkowej i wschodniej części kraju. Poza zamkniętą w 2000 roku elektrownią w Czarnobylu pod Kijowem najbliżej linii działań wojennych zlokalizowany jest zakład w Zaporożu, położonym nieco ponad 200 km od Doniecka.

Broń atomowa u sąsiada?

     Wojna toczona w Donbasie ożywiła na Ukrainie m.in. rozważania o prawie tego państwa do posiadania własnego potencjału broni atomowej. W krótkiej historii niepodległości Ukrainy wykorzystanie energii nuklearnej nie ograniczało się bowiem wyłącznie do kwestii energetyki jądrowej. Wielokrotnie politycy ukraińscy podnosili też sprawę zachowania lub odzyskania dostępu do arsenału broni atomowej. Na takim stanowisku stał Leonid Kuczma w latach 1992 - 1993, który dążył do uzyskania przez Ukrainę statusu mocarstwa atomowego. Atutem młodego państwa miało być posiadanie na swoim terytorium kilku tysięcy posowieckich głowic nuklearnych. Których Ukraina - w odróżnieniu od Białorusi czy Kazachstanu - nie chciała się pozbywać. Dopiero naciski USA i Federacji Rosyjskiej doprowadziły do rezygnacji (w zamian za obietnice pomocy finansowej międzynarodowych instytucji i Zachodu dla Kijowa) z potencjału nuklearnego.

Puste deklaracje

     W grudniu 1994 roku na budapeszteńskim szczycie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie podpisano specjalne memorandum, w którym Rosja, Stany Zjednoczone oraz dodatkowo Wielka Brytania zobowiązywały się "powstrzymywać" od stosowania wobec Ukrainy siły czy nacisków. Jak okazało się po aneksji Krymu i wybuchu wojny w Donbasie jego znaczenie było wyłącznie deklaratywne. W rozumieniu Ukrainy utrata Krymu na rzecz Rosji i niepewność co do losów Donbasu są argumentami na rzecz ponownego upominania się o posiadanie własnej broni jądrowej, co politycy z Kijowa mniej lub bardziej intensywnie głoszą od 2014 roku. Procedowanie zmiany w ustawie antyterrorystycznej, jakie odbędzie się teraz w ukraińskim parlamencie, może ożywić także nastroje "proatomowe" wśród ukraińskich polityków.

Jan Bereza   

Źródło:

https://www.pch24.pl/ukrainski-parlament-zajmie-sie-terroryzmem-jadrowym--kijow-wroci-do-pomyslu-zbrojen-nuklearnych-,51560,i.html

idź do góry powrót


 POMOC! - GiM Proszowice  
pomoc w zakupach
OSP p. Wojciech Dzikowski
tel. 515 423 607

drobna pomoc finansowa
GOPS Proszowice
tel. 537-507-659

koordynacja, informacja
UGiM Proszowice
tel. 12 386 41 30 do 13.00

posiłki z dowozem
kliknij TUTAJ
 warto pomyśleć?  
Od każdego z nas zależy, czy uczyni z siebie dar dla pokoju.
(R. Baden-Powell)
lipiec  10  piątek
[10.00-13.00]   (Proszowice)
ZróbMY LaTO razem - zajęcia wakacyjne w proszowickim CKiW
lipiec  11  sobota
lipiec  12  niedziela
[10.00]   (Proszowice)
wycieczka rowerowa - "Szlakiem kościołów"
lipiec  13  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ