facebook
Ukraińskie śmieci trafią do Polski? Lwów nie radzi sobie z odpadami

    Dzisiaj jest piątek, 10 lipca 2020 r.   (192 dzień roku) ; imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   p.zrzęda   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   Z.Kuliś - Franek II...   |   W.Nowiński - wrześniowe...  |   M.Prüffer - paragrafy...   | 

serwis IKP / działy autorskie / tak to widzę (J.Bereza) / Ukraińskie śmieci trafią do Polski? Lwów nie radzi sobie z odpadami
O G Ł O S Z E N I A


Ukraińskie śmieci trafią do Polski? Lwów nie radzi sobie z odpadami

(fot. Cezary p/commons.wikimedia.org)

23-01-2017

     Jeśli nie uda się umieścić lwowskich odpadów komunalnych na ukraińskich wysypiskach, mogą one trafić do Polski - podaje portal Koresspondent.net. Informację taką przekazał mer miasta Andriej Sadowy, od miesięcy borykający się z problemem utylizacji.

     Powołując się na agencję Ukrinform portal donosi, że w ostatnim czasie samochody ciężarowe wiozące śmieci ze Lwowa są zatrzymywane i zawracane do miasta, aby nie mogły wyładowywać odpadów na składowiskach.

     Jak pisze inny portal, "Nowoje Wriemia", cytując Sadowego, jeśli sytuacja taka będzie się przeciągać to brykietowane śmieci zapakowane w celofan będą wywożone za granicę. "Nowoje Wriemia" podają również, że mer Lwowa jest po rozmowach z przedstawicielami polskich miast partnerskich. Uzgodnienia miały zostać przeprowadzone w środę 18 stycznia. Teraz władze Lwowa oczekują na odpowiedzi.

     Lwów ma w Polsce 10 miast partnerskich. Są to duże aglomeracje, m.in. Kraków, Wrocław, Łódź, Rzeszów, Lublin i... Przemyśl, którego prezydent ostatnio został zawrócony z granicy wraz z zakazem wjazdu na teren naszego wschodniego sąsiada. Powód? Zagrożenie naruszenia ukraińskiego interesu narodowego.

     W informacjach płynących z Lwowa zwrócono także uwagę na ostrą dyskusję, jaka miała miejsce w czwartek 19 stycznia podczas obrad tamtejszej Rady Miejskiej. Powodem sporów była właśnie polityka miasta w zakresie sortowania i brykietowania odpadów komunalnych w pięciu rejonach metropolii.

     Brak rozwiązania problemu gospodarki śmieciowej ciąży temu pięknemu miastu od dawna. W czerwcu minionego roku głośno było o wielkim pożarze na wysypisku śmieci w Dużych Grzybowicach pod Lwowem, w rejonie Żółkwi. Wówczas mer Sadowy wzywał prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę do ogłoszenia w mieście i okolicach stanu nadzwyczajnej sytuacji ekologicznej. W akcji gaśniczej życie stracili jej uczestnicy. Od tamtej pory na śmieci z Lwowa inne władze lokalne patrzą wyjątkowo niechętnie.

     W grudniu 2016 r. zatrzymano ciężarówki z odpadami na Żytomierszczyźnie. W środę 18 stycznia - pięć ciężarówek z odpadami komunalnymi na międzynarodowej trasie wiodącej na Węgry Kijów - Czop. Czyżby po wysyłce na wschód i południe przyszła teraz kolej na wypróbowanie kierunku zachodniego, wiodącego do Polski?

Jan Bereza   

Źródło: http://www.pch24.pl/ukrainskie-smieci-trafia-do-polski--lwow-nie-radzi-sobie-z-odpadami,48864,i.html

idź do góry powrót


 POMOC! - GiM Proszowice  
pomoc w zakupach
OSP p. Wojciech Dzikowski
tel. 515 423 607

drobna pomoc finansowa
GOPS Proszowice
tel. 537-507-659

koordynacja, informacja
UGiM Proszowice
tel. 12 386 41 30 do 13.00

posiłki z dowozem
kliknij TUTAJ
 warto pomyśleć?  
Od każdego z nas zależy, czy uczyni z siebie dar dla pokoju.
(R. Baden-Powell)
lipiec  10  piątek
[10.00-13.00]   (Proszowice)
ZróbMY LaTO razem - zajęcia wakacyjne w proszowickim CKiW
lipiec  11  sobota
lipiec  12  niedziela
[10.00]   (Proszowice)
wycieczka rowerowa - "Szlakiem kościołów"
lipiec  13  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ