facebook
Miód - cenny dar przyrody

    Dzisiaj jest piątek, 05 czerwca 2020 r.   (157 dzień roku) ; imieniny: Bonifacego, Kiry, Waltera Ś. Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   p.zrzęda   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   Z.Kuliś - Franek II...   |   W.Nowiński - wrześniowe...  |   M.Prüffer - paragrafy...   | 

serwis IKP / działy autorskie / pszczelarstwo to pasja / Miód - cenny dar przyrody
O G Ł O S Z E N I A


Miód - cenny dar przyrody

(fot. zbiory autora)

Proszowice, 24-03-2020

     Miód pszczeli - to cenny dar przyrody. Lubią go dorośli i dzieci, jest smaczny, odżywczy i leczniczy. Już w starożytności miód uważano za składnik diety długowieczności. Przygotowujący się do igrzysk greccy zawodnicy spożywali dużo miodu. Atleci rzymscy posilali się nim przed wyjściem na arenę. Twierdzono, że miód łagodzi gniew poprawia dobre samopoczucie. Często przypisywano mu moc przedłużania młodości i życia.

     Miód od zamierzchłych czasów służył jako środek posiadający właściwości balsamiczne i był używany tak w Egipcie jak i w starożytnej Grecji. Wiara w lecznicze i konserwujące właściwości trwała i trwa od zamierzchłych czasów aż do dzisiaj. W zachowanych rękopisach znajdują się przepisy i recepty zalecające miód na przeróżne choroby i dolegliwości.

     Z biegiem czasu miód stracił na znaczeniu nie wolno było używać nazwy miód jako lekarstwa. Jednak od pewnego czasu zainteresowanie miodem znowu wzrosło. Znalazło to swój wyraz w licznych badaniach prowadzonych zarówno nad samym miodem, jak i nad jego właściwościami odżywczymi i leczniczymi. Stwierdzono, że miód jest jednym z najcenniejszych węglowodanów wchodzących w skład pożywienia ludzi. Zawartość węglowodanów w miodzie wynosi około 80%.

(fot. zbiory autora)

     Gdybyśmy się przyjrzeli składowi chemicznemu miodu, to byśmy znaleźli: cukry proste: glukozę, fruktozę; czy też cukry złożone: sacharozę, maltozę, melacytozę. W miodzie znajdują się także kwasy organiczne, sole mineralne, witaminy, aminokwasy, barwniki jak i substancje aromatyczne.

     Miód jest produktem łatwo przyswajalnym przez organizm człowieka. W nowoczesnej diecie widzimy jak miód zastępuje cukier, dzieci po drugim roku życia mogą już spożywać miód. Jest on tym bardziej godny polecenia, że działa leczniczo na różne schorzenia narządów wewnętrznych, wzmaga aktywność gruczołów ślinowych produkujących enzymy tak potrzebne do trawienia pokarmów. Dzięki dużej zawartości glukozy , bezpośrednio wnikającej do krwi, jest wspaniałą odżywką dla serca. Również we wszelkiego rodzaju schorzeniach dróg oddechowych, wywołanych przeważnie przeziębieniem miód pszczeli jest niezastąpiony.

     W każdym szpitalu, czy sanatorium miód pszczeli powinien wchodzić w skład dziennego posiłku. Biorąc pod uwagę dzisiejsze zagrożenia jakie stwarza nam koronawirus, miód powinien znajdować się w domowych zapasach, aby w każdej chwili można było go użyć w celach profilaktycznych.

Pracowita pszczoła i z gorzkiego ziela słodki miód zbiera.

(fot. zbiory autora)Pasieka "Pod Słońcem" - Włodzimierz Kowalski   idź do góry powrót


 POMOC! - GiM Proszowice  
pomoc w zakupach
OSP p. Wojciech Dzikowski
tel. 515 423 607

drobna pomoc finansowa
GOPS Proszowice
tel. 537-507-659

koordynacja, informacja
UGiM Proszowice
tel. 12 386 41 30 do 13.00

posiłki z dowozem
kliknij TUTAJ
 warto pomyśleć?  
Odwaga to drabina, po której wspinają się wszystkie pozostałe cnoty.
(Luce)
czerwiec  5  piątek
czerwiec  6  sobota
czerwiec  7  niedziela
czerwiec  8  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ