Kto miód pije, ten długo żyje!
    Dzisiaj jest wtorek, 23 kwietnia 2024 r.   (114 dzień roku) ; imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha Ś. Dzień Książki i Praw Autorskich    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   zrzęda p.   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   W.Nowiński - wrześniowe...   |   Magda K.-G. - prawo dla...   | 

serwis IKP / działy autorskie / pszczelarstwo to pasja / Kto miód pije, ten długo żyje!
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Kto miód pije, ten długo żyje!

jesień w pasiece - zdjęcia w zakolu rzeki Szreniawy w pobliżu młyna (fot. Pasieka ''Pod Słońcem'')

Proszowice, 23-11-2015

     Miód pszczeli to cenny dar przyrody. Lubią go dzieci i dorośli, jest smaczny, odżywczy i leczniczy. Już w starożytności miód uważano za "dietę długowieczności". Przygotowujący się do zawodów sportowych Grecy jadali dużo miodu, atleci rzymscy posilali się nim przed wyjściem na arenę. W tamtych czasach twierdzono, że miód uśmierza gniew i odpędza złe humory. Co więcej przypisywano mu cudowną moc przedłużania młodości i życia.

     Wiara w lecznicze i konserwujące właściwości miodu nie osłabła w średniowieczu. W zachowanych rękopisach znajdują się przepisy i recepty zalecające miód na przeróżne choroby i dolegliwości. Z biegiem lat miód stracił na znaczeniu. Dopiero w ostaim okresie stwierdzono ponownie, że miod jest jednym z najcenniejszych produktów węglowodanowych wchodzących w skład pożywienia ludzi.Miód pszczeli działa bardzo korzystnie na narządy, których funkcje związane są z układem krwinośnym . Można wymieniać wiele jeszcze zalet na co miód pomaga i dlaczego powinniśmy go spożywać, jednak jedno jest pewne, że jest to produkt przyjazny naszemu organizmowi.

Krystalizacja miodu

     Krystalizacja miodu, tzn. przechodzenie od stanu płynnego do stałego jest zjawiskiem normalnym i nieuniknionym. Decydująco na to wpływa glukoza, która bardzo szybko krystalizuje się. Jeżeli krystalizacja przebiega szybko, jak np. w miodzie rzepakowym, to miód nabiera konsystencji maziastej, drobnoziarnistej, czy miód akacjowy, który krystalizuje bardzo długo bo w niektórych przypadkach do Nowego Roku. Mimo to konsumenci niechętnie kupują miód skrystalizowany. Wolą miód płynny. Wobec tego handlowcy podgrzewają miody w celu rozluźnienia ich konsystencji.

 (fot. Pasieka ''Pod Słońcem'')

     Miód podgrzany ma jednilitą krystalizacje i łatwo rozlewa się do słoików. Na ogół wiadomo, że podgrzewanie miodom służy. W razie przegrzania miodu, tzn. przetrzymania go przez kilka godzin w temeraturze powyżej 45?C, ulega zahamowaniu aktywność enzymów, witaminy tracą swą wartość a zanika aromat.

Fałszowanie miodu

     Do najczęściej stosowanych sposobów fałszowania miodu zalicza się dodawanie do niego syropu z cukru, bądz podkarmianie pszczół syropem w czasie trwania pożytku (to jest zbioru nektaru z kwiatów) w celu uzyskania większej ilości miodu. Produkt uzyskiwany w następstwie podkarmiania pszczół w niewłaściwym czasie nie jest pełnowartościowy, zawiera dużą ilość sacharozy i uważa się go za fałszowany. Bywa, że nabywca nasłuchawszy się o wypadkach fałszowaniu miodu, z góry podejrzewa każdego pszczelarza o to, że miód sprzedawany przez niego nie jest czysto pszczeli.

     Dobry pszczelarz, łatwo rozpozna na podstawie wyglądu, smaku i zapachu, czy miód jest dojrzały i czy nie jest zafałszowany. W tym miejscu przypomina mi się anegdota, gdzie na targu pewna pani przyniosła słoik miodu pytając sprzedającego - Czy ten miód jest prawdziwy?

     Pszczelarz wziął słoik do ręki popatrzył pod słońce, obrócił słoik do góry dnem wlepił surowy wzrok na miód znajdujący się w słoiku i krótko stwierdził: - To jest cukier, nie miód.

     Na drugi jarmark kupiono u tego sprzedawcy słoik miodu, przelano go do innego słoika i z powrotem zaniesiono na targ w celu stwierdzenia jakości miodu. Sytuacja się powtórzyła. Ze znawstwem oglądał słoik i stwierdził, że ten miód jest także mieszaniną cukru i miodu.

     Pisze to ku przestrodze dla ludzi handlujących miodem na jarmarkach, sprzedajacych miód z tzw. "drugiej ręki", miejcie trochę pokory do tego co robicie. Doskonale odzwierciedla to fraszka Juliana Ejsmonda pt: "Fraszka nie tylko o pszczołach".

 (fot. Pasieka ''Pod Słońcem'')

Leżę na kwietnej łące,
Wśród uśmiechniętych ziół,
Patrzę na pracujące
Tysiące drobnych pszczół.
Marzę o mojej krainie
Wśród uśmiechniętych ziół.
Polacy z żądeł jedynie
Podobniście do pszczół.

     Ponieważ badanie miodu pszczelego, a zwłaszcza stwierdzenie jego prawdziwości jest stosunkowo trudne i kosztowne, dlatego najlepiej kupować miód bezpośrednio od zaufanych pszczelarzy.

Włodzimierz Kowalski   



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  23  wtorek
kwiecień  24  środa
[18.00]   (Kraków)
Operacja >>Burza<< na obszarze Inspektoratu Miechów Armii Krajowejwykład Cezarego Brożka (transmisja online)
kwiecień  25  czwartek
kwiecień  26  piątek
[9.30-13.30]   (Skalbmierz)
8. Akcja Honorowego Krwiodawstwa "Krew darem życia 2024"
[12.00]   (Piotrkowice Małe)
Dzień Integracji Pokoleń w Zesple Szkół im. E. Godlewskiego
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ