Miód uspokaja

(fot. Pasieka ''Pod Słońcem'')

Proszowice, 26-01-2015

     Wśród wielu właściwości miodu na uwagę zasługuje jego działanie na układ nerwowy. Odznacza się on mianowicie działaniem uspokajającym, nasennym i zmniejszającym skutki nadmiernego napięcia nerwowego. W ostatnich latach stwierdzono, że miód leczy zaburzenia psychiczne.

     Miód wpływa na poprawę czynności ośrodkowego układu nerwowego i przyczynia się do odnowy sił psychicznych organizmu. U osób zdrowych wzmaga itensywność pracy umysłowej. Dłuższe podawanie miodu dzieciom wpływa korzystnie na ich rozwój psychiczny i umysłowy, oraz przyczynia się do zwiększenia odporności na zakażenia. Działanie miodu okazało się szczególnie skuteczne u dzieci osłabionych i wyniszczonych na skutek nerwicy.

Regularne przyjmowanie miodu wpływa korzystnie na osłabiony system nerwowy, szczególnie w stanach przemęczenia pracą umysłową, wyczerpania psychicznego, wycieńczenia, apatii i otępienia starczego.

     Miód okazał się dobrym środkiem leczniczym w zwalczaniu samoistnego bólu głowy, zwłaszcza pochodzenia migrenowego. Z dobrym skutkiem zastosowano go rownież przy leczeniu nerwic połączonych z bezsennością.

     Sposób przyjmowania miodu i jego ilości zależą od rodzaju schorzenia. na ogół w lżejszych przypadkach stosowany jest samodzielnie, w cięższych natomiast łącznie z podstawowym leczeniem. Przeciętnie w celach uspokajających i nasennych, oraz w nerwicach poleca się przyjmowanie 1 lub 2 łyżek stołowych 3 razy dziennie.

(fot. Pasieka ''Pod Słońcem'')

     Miód przyjmuje się po rozpuszczeniu w ciepłej, przegotowanej wodzie, na 1 - 2 godziny przed posiłkiem, a wieczorem na pół godziny przed snem. Leczenie prowadzi się przez 1-2 miesiące. Po kilkutygodniowej przerwie kuracje można powtórzyć.

     Przy bezsenności poleca się rozpuszczanie miodu w wodzie mineralnej, mleku, herbacie z cytryną (łyżka stołowa miodu i sok z połowy cytryny na szklankę napoju), a także w naparach z surowców zielarskich między innymi z kwiatostanów lipy, liści melisy i mięty pieprzowej.

     Korzystając z opracowań prof.dr hab. Bogdana Kędzi oraz mgr Elżbiety Hołderna - Kędzia starałem się sumiennie przedstawić ich opracowania na temat przydatności miodu w leczeniu. Warunkiem jednak udanej kuracji miodowej jest przedewszystkim jego prawdziwość, a także systematyczność w leczeniu.

     Miód możemy spożywać też na śniadanie z razowym pieczywem z białym serem czy też pić wcześnie opisywaną już miksturę. Możemy dodawać do mięsnych dań, upiec miodownik czy też przygotować nalewkę.

Gdzie kupić miód?

     Najlepiej w swoim regionie, miód wyprodukowany blisko miejsca, w którym mieszkamy, na pewno znajdziemy pszczelarza, który sprzedaje miód ze swojej pasieki. Nasz organizm doskonale zna pyłki kwiatów, które rosną w okolicy, a spożywanie takiego miodu spowoduje, że nasz organizm doskonale poradzi sobie z różnego rodzaju bakteriami, wirusami itp.

Włodzimierz Kowalski   


Wykorzystałem opracowanie prof. dr hab. Bogdana Kędzi i mgr Elżbiety Hołderna - Kędzia.

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/autorskie/pszczelarstwo/20150126uspakaja/art.php