Miód - rodzaje i właściwości

(fot. Pasieka ''Pod Słońcem'')

Proszowice, 6-12-2013

     Wszystko, co pochodzi od pszczoły, jest przydatne, a najczęściej niezmiernie korzystne dla człowieka. Gdy pomyślimy o miodzie wielu ludziom, aż "ślinka cieknie" na jego wspomnienie. Chciałbym, aby artykuł ten (u niektórych osób) wzbudził szacunek, podziw i miłość do pszczół.

     Musimy zdawać sobie sprawę, że naszym pszczołom zagraża bardzo dużo niebezpieczeństw. Wspomnieć należy, że pszczoły narażone są na te same przeciwności losu co człowiek. Zagraża im aż tyle niebezpieczeństw, począwszy od WIELKIEJ CHEMII z tą tylko różnicą, że człowiek powie co mu dolega, a te małe stworzenia są zdane tylko na to, co umie, lub co o nich wie ich opiekun - pszczelarz.

Jak dotąd to pszczoły ratują nasze zdrowie bezinteresownie, a czym my możemy im się odwdzięczyć?

     Podstawowym surowcem do powstawania miodu, a mowa jest o miodach nektarowych, bo takie są w mojej pasiece, jest nektar, który produkują rośliny. W zależności od tego z jakich roślin pszczoła zbiera pożytek (nektar), takie dodatnie właściwości posiada miód.

     Miód ma długą historię, stał się lekiem na wszystko - tak twierdzą zwolennicy zdrowego żywienia. Spożywając miód nie zastanawiamy się nad tym, czy jest on "zdrowy", tylko nad tym czy on nam smakuje. Raczej boimy się, by nas nie oszukano przy zakupie, by nie był to miód zafałszowany.

     Kolor miodu zależy od pochodzenia nektaru. I tak- miody jasne, żółtawe pochodzą ze zbioru nektarów kwiatów roślin łąkowych, malin, krzewów, drzew owocowych, mniszka. Miody te według smakoszy, są najlepsze, ponieważ posiadają bogaty bukiet zapachowy. Jeżeli weźmiemy łyżeczkę miodu do ust, zamykając oczy, wtedy pod naszymi powiekami zacznie się przewijać krajobraz oraz rośliny, które tam rosną, i z których lecie pszczoły tak pracowicie zbierały nektar.

     Miód wielokwiatowy ma właściwości wspomagające leczenie przeziębień, grypy, o właściwościach antybiotycznych, przeciwko gorączce i przeciw kaszlowi. Ułatwia zasypianie, łagodzi stres i równoważy ciśnienie. Miód wielokwiatowy ma też właściwości anty alergiczne, polecany jest osobom uczulonym na pyłki roślin. Miód ten zdaniem fachowców pobudza energię, poprawia ukrwienie organizmu.

     O miodzie nie możemy przypominać sobie wtedy kiedy ktoś z domowników się przeziębi, powinniśmy spożywać profilaktycznie przez cały rok, wtedy nasz organizm nabędzie cech o jakich mowią stare traktaty medyczne. Wtedy to, spożywanie miodu nadaje ciału lekkość, zachowuje młodość, przedłuża życie.

Przechowywanie miodu

     Miód jest bardzo higroskopijny, tzn. pochłania wilgoć z pomieszczenia, w którym się znajduje, więc przetrzymujmy go w szklanych zamkniętych opakowaniach z daleka od pachnących produktów w suchym, dostatecznie przewiewnym pomieszczeniu. Nie powinien być przegrzany, bo w temperaturze ok38 stopni C traci swoje właściwości.

     Na obecną chwilę tzn. koniec grudnia, każdy miód powinien być skrystalizowany, o stałej konsystencji i jednorodnej masie. Jeżeli widzimy miod o płynnej konsystencjito jest to miod modyfikowany. Bardzo często możemy spotkać miód gdzie na ściankach opakowania osadza się biały nalot JEST TO MIÓD BARDZO DOJRZAŁY - BOGATY W CZYSTĄ GLUKOZĘ Z MAŁYM DODATKIEM MLECZKA PSZCZELEGO.

Włodzimierz Kowalski   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/autorskie/pszczelarstwo/20131206miod/art.php