facebook
Rola pszczół w naszym życiu i w rolnictwie

    Dzisiaj jest piątek, 10 lipca 2020 r.   (192 dzień roku) ; imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   p.zrzęda   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   Z.Kuliś - Franek II...   |   W.Nowiński - wrześniowe...  |   M.Prüffer - paragrafy...   | 

serwis IKP / działy autorskie / pszczelarstwo to pasja / Rola pszczół w naszym życiu i w rolnictwie
O G Ł O S Z E N I A


Rola pszczół w naszym życiu i w rolnictwie

 (fot. birdwatching.pl)

Proszowice, 17-02-2013

     W społeczeństwie naszym wiadomości o pszczole miodnej są dość powierzchowne. Najczęściej ograniczają się do tego, że pszczoły wytwarzają miód i bardzo boleśnie żądlą przy obronie swojego gniazda. Mało kto orientuje się "że pszczołom należy zawdzięczać produkcję wielu gatunków owoców i nasion, i że właśnie poprzez funkcję zapylania kwiatów. wartość ich w gospodarce narodowej jest 20 krotnie większa, od wartości wyprodukowanego miodu i wosku, a w niektórych krajach nawet 100- krotnie"! Cytat prof. dr Leona Burnusa jednoznacznie określa miejsce pszczoły w naszym rolnictwie.

    Dane, które podaję zostały przedstawione na wykładach kursu na mistrza w zawodzie pszczelarz. Wskazują one że głównym zapylaczem i to o bardzo wysokim udziale procentowym, bo mieszczący się w granicach 80-99.6%jest pszczoła miodna. Tysiące ton ziarna gryki, pestek słonecznika, dyni, owoców w sadach ludzie otrzymują tylko dzięki temu, że pszczoły pracują na polach, sadach, ogrodach podczas kwitnienia tych roślin. Nie bez przyczyny pszczoły często noszą miano niezawodnych pomocników rolnika!!!

     Przeważnie, jest to pomocnictwo bez wzajemności, szczególnie widać to w czasie oprysków. Nagminnie zdarza się, że rolnicy kropią swoje uprawy w czasie kiedy najwięcej pszczół jest w polu tzn. w południe.

     Podam tu przykład jednego rolnika. Kiedy zwróciłem mu uwagę, że w południe stosuje oprysk na ziemniaki, to odpowiedział mi, "...przecież wtedy gadzina najbardziej wychodzi na wierzch...". Jego sposób rozumowania przetrwał wiele lat, a wszystkie szkolenia w tym temacie kwituje słowami co oni tam wiedzą. Takie myślenie prowadzi do nikąd, dobrze prosperujące gospodarstwo rolne, a w nim pięknie kwitnący sad bez udziału pszczół. Dobry rolnik o tym wie. Tyle najogólniej w skrócie można powiedzieć o roli pszczół, która hodowana od stuleci dla miodu i wosku, dziś postrzegana i ceniona przede wszystkim, jako czynnik zwiększający plony roślin uprawnych. Innymi słowy, w naszych czasach pszczoły zostały niejako ponownie odkryte. a w krajach rozwiniętego rolnictwa. na okres kwitnienia, przewozi się do sadów i na plantację pasieki o znacznej sile rodzin pszczelich. Nawet w czasie złej pogody, pszczoły mogą wtedy spełniać funkcję zapylaczek.

     Rolników praktyków, ogrodników, sadowników zachęcam do poszerzenia swoich wiadomości na temat fascynującego i niepowtarzalnego zjawiska, jakim jest symbioza pszczół i kwiatów, oraz płynących z niej korzyści, dla całego rolnictwa. Teraz, kiedy wszyscy rolnicy wyjdą w pole kropić swoje uprawy, pszczelarze proszą o rozwagę.

Włodzimierz Kowalski   idź do góry powrót


 POMOC! - GiM Proszowice  
pomoc w zakupach
OSP p. Wojciech Dzikowski
tel. 515 423 607

drobna pomoc finansowa
GOPS Proszowice
tel. 537-507-659

koordynacja, informacja
UGiM Proszowice
tel. 12 386 41 30 do 13.00

posiłki z dowozem
kliknij TUTAJ
 warto pomyśleć?  
Od każdego z nas zależy, czy uczyni z siebie dar dla pokoju.
(R. Baden-Powell)
lipiec  10  piątek
[10.00-13.00]   (Proszowice)
ZróbMY LaTO razem - zajęcia wakacyjne w proszowickim CKiW
lipiec  11  sobota
lipiec  12  niedziela
[10.00]   (Proszowice)
wycieczka rowerowa - "Szlakiem kościołów"
lipiec  13  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ