Zostań pszczelarzem!

 (fot. Pasieka ''Pod Słońcem'')

Proszowice, 22-01-2013

     Pszczoły miodne, to naprawdę dziwne istoty, dlatego też, człowiek poświęca im tak wiele uwagi. Ileż stworzono o nich legend, wymyślono bajek, piosenek, ileż wierszy napisali poeci różnych czasów i narodowości.

     Przez wieki ludzie traktowali pszczoły jako symbol czystości charakteru, porządku, oszczędności i pracowitości. Pszczołami interesują się wszyscy ci, którzy lubią przyrodę i umieją docenić jej piękno i doskonałość. Jeżeli masz już pszczoły, lub zamierzasz je dopiero hodować, to powinieneś dobrze zrozumieć ich życie, nauczyć się nimi kierować. Nauka i praktyka są tu równorzędne, dopełniają się i wzbogacają wzajemnie. Przyroda zgromadziła tyle cudów w gnieździe pszczół, że nie sposób im się nadziwić. Przyszły adept pszczelarstwa nie może bać się pszczół.

     Pszczoły przecież nie ugryzą, najwyżej użądlą, dlatego też, trzeba mieć pokorę w obchodzeniu się z nimi. Kandydat na pszczelarza powinien mieć pewność, że nie jest uczulony na jad pszczeli, oraz sprawdzić reakcje organizmu na kontakt z pszczołami tj. strach przed użądleniem i brzęczeniem pszczół.

     Teren na którym ustawiamy ule nazywamy pasieczyskiem, które wymaga ogrodzenia. Jeżeli jest to ogrodzenie ażurowe to wzdłuż takiego ogrodzenia musimy posadzić jeszcze żywopłot. Zakładamy pasiekę tak, aby nasze podopieczne nie były uciążliwe dla sąsiadów, a w pobliżu pasieczyska powinna znajdować się dostateczna ilość drzew i krzewów najlepiej miododajnych.

Rodzina pszczela i jej świat

     U ogromnej większości gatunków zwierząt występują dwa rodzaje osobników - samice i samce. U pszczół natomiast obok samców zwanych trutniami występują dwa rodzaje samic. Jedna z nich to matka-królowa, będąca całkowicie ukształtowaną samicą, druga zaś pszczoła to robotnica, samica o uwstecznionych narządach rozrodczych, wyposażona w narządy ułatwiające wykonywanie prac związanych ze zbiorem surowców pokarmowych, budowę gniazd i wychowywanie potomstwa.

 (fot. Pasieka ''Pod Słońcem'')
      W rodzinie pszczelej istnieje podział funkcji pomiędzy tymi dwoma samiczymi postaciami. Matka pszczela składa wielkie ilości jaj, ale nie troszczy się zupełnie o wyżywienie potomstwa. Zadanie to spełniają wyłącznie pszczoły robotnice.

    Trutnie pojawiają się w gnieździe około miesiąca maja, a żyją do połowy lata. Z początkiem września pszczoły usuwają z ula trutnie jako zbędne osobniki, zużywające niepotrzebnie pokarm.

Ule

     Nowoczesne metody gospodarki pasiecznej można prowadzić w ulach o odpowiedniej pojemności takiej, aby w lecie silna rodzina miała dość miejsca na wychów czerwiu i gromadzenie pyłku i miodu. Rozróżniamy ule: leżaki - w których powiększanie gniazda odbywa się w kierunku poziomym i stojaki - powiększanie gniazda odbywa się w kierunku pionowym.

     W obydwu rodzajach ul dzielimy na część gniazdową i magazyn zwany miodnią. Każdy ul powinien być zaopatrzony w wystarczającą ilość ramek z naciągniętymi drutami, oraz wtopioną węzą. Ramki te należy dokładać w miarę zwiększania się rodziny.

     Ważną rolę w hodowli spełniają podkarmiaczki, może to być specjalny pojemnik wykonany w tym celu, lub może do tego służyć zwykły słoik z podziurawioną zakrętką. Nieodzownym elementem wyposażenia ula jest zatwór, który szczególnie przydatny jest wczesną wiosną, kiedy musimy ścieśnić gniazdo, aby zapobiec stratom ciepła, tak potrzebnego w czasie wychowu czerwiu. Krata odgrodowa służy w ulach do oddzielenia rodni od magazynu.

     Dłuto pasieczne jest w pewnym sensie przedłużeniem ręki pszczelarza i służy do delikatnego wyciągania ramek z ula. Szczotka pasieczna - w dawnych czasach najlepszą szczotką było po prostu skrzydło gęsie, w obecnej chwili jest to miotełka, którą omiatamy pszczoły w czasie przeglądów, oraz miodobrania. Każda pasieka powinna być wyposażona w podkurzacz, którym poddymiamy pszczoły w czasie przeglądów. Pszczoły mając w genach zakodowane, że dym to niebezpieczeństwo starają się napełnić wole miodem przez co stają się ociężałe i nie są wcale zainteresowane tym co robi pszczelarz.

Są to urządzenia pierwszej potrzeby przy rozpoczynaniu przygody z pszczołami.

Pozostałe narzędzia, oraz sprzęt potrzebny do prowadzenia racjonalnej hodowli pszczół następnym razem.

Włodzimierz Kowalski   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/autorskie/pszczelarstwo/20130122zostan/art.php