facebook
Pszczoły to pasja i zdrowie

    Dzisiaj jest czwartek, 10 lipca 2020 r.   (191 dzień roku) ; imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   p.zrzęda   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   Z.Kuliś - Franek II...   |   W.Nowiński - wrześniowe...  |   M.Prüffer - paragrafy...   | 

serwis IKP / działy autorskie / pszczelarstwo to pasja / Pszczoły to pasja i zdrowie
O G Ł O S Z E N I A


Pszczoły to pasja i zdrowie

Włodzimierz Kowalski w swojej pasiece (fot. proszowice.eu/pasieka)

Proszowice, 12-09-2010

     Z pszczelarstwem związałem się w 1981 roku, moje pasieki usytuowana są przy ulicy Wiślanej oraz w Piotrkowicach Małych ogółem 30 rodzin pszczelich. Pasieki te nastawione są na pozyskiwanie miodu wielokwiatowego.

     Pracowite pszczoły rozkochane w kwiatach zbierają słodki nektar z którego powstaje najczystszy zdrowy miód. Miód z naszej pasieki zawiera enzymy, kwasy organiczne, sole mineralne. Sprawia, że inne pokarmy trawione są szybciej i dokładniej.

     Miód wielokwiatowy dzięki temu, że pszczoły zbierają nektar z różnych ziół: kolendra, kminek, koper włoski, dziewanna, naparstnica, szałwia, ruta zwyczajna, koniczyny, chaber łąkowy, mniszek pospolity, dzwonki, rdest, nostrzyk biały, głóg, czy też z kwiatów z naszych drzew: lipy, kasztanowców, klonów, i drzew owocowych posiada właściwości które korzystnie wpływają w szczególności na rozwój organizmów dziecięcych.

     Dzięki tym ziołom, kwiatom miody pozyskiwane w naszych pasiekach mają najwyższą jakość niepowtarzalny smak i aromat. Według znawców za najlepsze i najbardziej wartościowe należy uznać miody niejednolite pod względem pochodzenia. Miody te, w przeciwieństwie do miodów jednogatunkowych, mają urozmaicony skład chemiczny, gdyż ich surowiec pochodzi z wielu bardzo odmiennych roślin.

     Wiosenny, słoneczny dzień wypełnia łąkę aromatycznymi zapachami i stłumionymi odgłosami życia zwierząt. Z nich wszystkich wybija się pszczela muzyka. Ileż to razy przystawaliśmy wsłuchani we wspaniałą melodię brzęczących pszczół? Chyba każdy z nas nieraz pochylał się nad kwiatami z których pracowity owad cierpliwie wybierał pyłek i nektar.

     Pszczoły od zawsze fascynowały człowieka a podobieństwo organizacji ich życia społecznego do obyczajów wykształconych przez ludzką cywilizację skłoniło do wielu porównań i wzbudziło podziw dla tych wspaniałych stworzeń. Pewnie był to jeden z powodów dla których pszczoły uznane zostały za niemal równe człowiekowi, bo przecież o nich się mówi że umierają jak ludzie.

     Udowodnienie, że miód był odbierany pszczołom 100 lub 200 lat temu jest bardzo łatwe i bardzo trudne. Łatwe bo te żywotne żyjątka przez ostatnie tysiąclecie nie zmieniły swojego przyzwyczajenia zbierania nektaru i przetwarzania go na miód. Trudne ponieważ trzeba wykazać jak daleko sięga ingerencja człowieka w celu przystosowania się pszczoły do nowych warunków jakie zostały jej narzucone. Pozostający w muzeach sprzęty, którymi dawniej posługiwali się pszczelarze świadczą o przeobrażeniach jakie nastąpiły w pracach w pasiece.

     W domach pradziadków miód pełnił rolę środka leczniczego. Miód wielokwiatowy rozcieńczony wodą z dodatkiem cytryny używany był jako środek wzmacniający pracę serca zaś miód utarty z żółtkiem był stosowany na ból gardła, zaś nalewka na miodzie posiada właściwości rozgrzewające.

Włodzimierz Kowalski   idź do góry powrót


 POMOC! - GiM Proszowice  
pomoc w zakupach
OSP p. Wojciech Dzikowski
tel. 515 423 607

drobna pomoc finansowa
GOPS Proszowice
tel. 537-507-659

koordynacja, informacja
UGiM Proszowice
tel. 12 386 41 30 do 13.00

posiłki z dowozem
kliknij TUTAJ
 warto pomyśleć?  
Od każdego z nas zależy, czy uczyni z siebie dar dla pokoju.
(R. Baden-Powell)
lipiec  10  piątek
[10.00-13.00]   (Proszowice)
ZróbMY LaTO razem - zajęcia wakacyjne w proszowickim CKiW
lipiec  11  sobota
lipiec  12  niedziela
[10.00]   (Proszowice)
wycieczka rowerowa - "Szlakiem kościołów"
lipiec  13  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ