Co to jest udar mózgu?

(fot. canva.com)

Proszowice, 17-09-2021

     Udar mózgu najczęściej przychodzi niespodziewanie. Potrafi w ciągu kilku chwil wywrócić życie do góry nogami i wpłynąć na nasze dalsze funkcjonowanie. Powrót do sprawności jest czasochłonny i wymaga ciężkiej pracy, jednak może przynieść pozytywne efekty. Najważniejszy jest czas i odpowiednie zaangażowanie pacjenta.

     W ostatnich latach udary mózgu stały się powszechnym problem, który dotyka coraz większej grupy ludzi. Z badań wynika, że w Polsce u 30% osób po przebytym udarze dochodzi do śmierci w czasie pierwszego miesiąca. Pozostali pacjenci zazwyczaj zmagają się z długotrwałą niepełnosprawnością, która znacząco wpływa na ich codzienne funkcjonowanie.

     Najogólniej udary mózgu dzielimy się na niedokrwienne i krwotoczne. Obecnie częściej mamy do czynienia z udarami niedokrwiennymi - stanowią ok. 85% wszystkich przypadków. Zatem czym jest udar niedokrwienny?

     Najprościej mówiąc do udaru niedokrwiennego dochodzi kiedy z jakiegoś powodu krew nie może swobodnie płynąć do mózgu. Dzieje się np. na skutek powstania skrzepu krwi, który dochodząc do mózgu powoduje zator uniemożliwiając przepływ krwi do mózgu. Innym powodem wystąpienia udaru niedokrwiennego jest uszkodzenie bądź zwężenie tętnic prowadzących do mózgu. Również w tym przypadku dochodzi do zmniejszenia przepływu krwi, która dostarcza tlen do naszego mózgu. To powoduje brak dotlenienia jakiegoś obszaru mózgu i właśnie wtedy dochodzi do udaru.

     Kolejnym typem udaru jest udar krwotoczny. Jak sama nazwa wskazuje dochodzi do niego kiedy krew wylewa się do mózgu. Dzieje się tak w przypadku uszkodzenia tętniczki mózgowej, na skutek np. wysokiego ciśnienia, marskości wątroby, nowotworów czy zapalenia żył. Przebieg udaru krwotocznego jest dużo bardziej gwałtowny niż w przypadku udarów niedokrwiennych. Częściej dochodzi również do śmierci w tej grupie pacjentów. Objawy udaru zarówno niedokrwiennego jak i krwotocznego różnią się w zależności od miejsca wystąpienia, jednak najczęściej pojawiającymi się następstwami są:
  • występowanie niedowładu lub porażenia kończyn (brak siły w ręce i nodze, najczęściej po jednej stronie ciała),
  • asymetria twarzy (porażenie lub niedowład mięśni po jednej stronie twarzy), opadanie kącika ust,
  • zaburzenia mowy (niewyraźna mowa, bądź brak zrozumienia mowy innych osób),
  • zaburzenia równowagi,
  • zaburzenia poznawcze (np. problemy z pamięcią, koncentracją, podzielnością uwagi).


opracowanie: Paulina Kasprzyk   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/autorskie/paulina/20210917cotojest/art.php