W gąszczu paragrafów - nowy dział autorski


Proszowice, 16-02-2019

     Jak wiemy materia naszego prawa jest bardzo skomplikowana i obszerna. Zwykły - "szary" człowiek jak mawia młodzież nie ogarnia tego. Na szczęście pracujący na terenie Proszowic adwokat Marcin Prüffer postara się nam troszkę pomóc dobrą radą przy różnych problemach natury prawnej. Poniżej pierwszy temat Nakaz zapłaty i co dalej...

Jeżeli chcielibyście żeby pan Marcin poruszył jakiś temat, napiszcie do Redakcji IKP.

Andrzej Solarz   

Nakaz zapłaty i co dalej - krótka charakterystyka

Marcin Prüffer (fot. zbiory IKP)
     Powszechną formą dochodzenia wierzytelności, w szczególności przez przedsiębiorstwa dostarczające różnego rodzaju usługi (energia elektryczna, gaz, woda, telekomunikacyjne itp.), a także w szczególności firmy pożyczkowe, którego skutkiem może być wszczęcie procesu i doręczenie pozwanemu odpisu pozwu, lub w określonych okolicznościach wydanie przez sąd nakazu zapłaty. Sąd wydając taki nakaz nie bada prawidłowości przedstawionych przez powoda (wnoszącego pozew - wierzyciela) dowodów, a jedynie czy zostały spełnione wszystkie wymogi formalne.

     Następnie taki nakaz doręczany jest pozwanemu (dłużnikowi). W zależności czy nakaz został wydany w postępowaniu nakazowym czy upominawczym przysługują pozwanemu różne formy obrony swoich praw. I tak w przypadku otrzymania nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym pozwany ma prawo wnieść zarzuty, a w przypadku nakazu wydanego w postępowaniu upominawczym sprzeciw.

     Obowiązkiem sądu jest poinformowanie strony o przysługujących jej prawach odwołania się od otrzymanego nakazu, jednak ogólną zasadą jest, iż od dnia otrzymania takiego nakazu (jego odbioru od listonosza lub z placówki pocztowej) przysługuje 2 tygodniowy termin do podjęcia działań, jeśli pozwany nie zgadza się z treścią nakazu. W takim przypadku należy wnieść sprzeciw (zarzuty) wskazując wszystkie dowody i okoliczności przeczące twierdzeniom powoda (strony przeciwnej).

     Wobec faktu, iż pozew może być wniesiony w określonych przypadku na formularzu, w razie otrzymania nakazu wraz z taką formą pozwu, sprzeciw (zarzuty) również należy sporządzić na stosownym formularzu (dostępnym na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości lub w każdym sądzie).

Należy także pamiętać, iż sprzeciw nie podlega opłacie w przeciwieństwie do zarzutów.

     Jeśli w podanym powyżej terminie taki sprzeciw (zarzuty) nie zostaną sporządzone i złożone w sądzie, który wydał nakaz lub wysłane listem poleconym na adres tego sądu, nakaz będzie prawomocny i umożliwi powodowi złożenie wniosku do komornika o wszczęcie i przeprowadzenie egzekucji należnych kwot.

adwokat Marcin Prüffer   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/autorskie/paragrafy/20190119nakaz/art.php