Miłość rodzi się w sercu
|
(źródło: liturgia.wiara.pl) |
Skalbmierz, 3-06-2023
Przed nami czerwiec w szczególny sposób poświęcony jest Sercu Pana Jezusa. Codziennie śpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Serce to ognisko miłości, przebaczenia, ale i nienawiści. To w sercu człowieka rodzą się dobre i złe myśli. To ono jest początkiem wojen i pokoju. O sercu jako siedlisku miłości śpiewają piosenkarze, poeci układają wiersze, a zakochani winni wiedzieć, że miłość jest czasami ślepa.
Serce - w tradycyjnej europejskiej sztuce i folklorze jest przedstawione jako stylizowany kształt, najczęściej koloru czerwonego, co symbolizuje krew, a w wielu kulturach namiętność i silne uczucia. Serce w Starym Testamencie, po hebrajsku leb, jest rozumiane jako wnętrze człowieka. Oznacza wolę człowieka, ale również jego uczucia takie jak: strach, smutek, zadowolenie i radość.
Miłość jest siłą twórczą. Miłość Serca Jezusa jest miłością ofiarną, ponieważ oddaje się całkowicie i nie cofa przed krzyżem. Nie jest to miłość letnia czy sentymentalna. Warto wejść w taką miłość, która przekształca i oczyszcza to wszystko z czym się zetknie. W sercu Jezusa jest miejsce dla wszystkich, a szczególnie dla zagubionych i grzeszników.
Przebaczenie - dokonane w przestrzeni serca to największy prezent dla przebaczającego oraz dla krzywdziciela.
Antoine de Saint- Exupery w "Małym Księciu" mówi, że najlepiej widzi się sercem. Bądźmy odpowiedzialni za tych, którym otworzyliśmy swoje serca, a oni otworzyli swoje przed nami. Prawdziwa miłość nie wyczerpuje się nigdy. Im więcej dajesz tym więcej ci jej zostaje. Nasze dzieci śpiewają popularną piosenkę "Sercem kocham Jezusa, zawsze będę go kochał, bo On pierwszy ukochał mnie". A słowa wieszcza: "Miej serce i patrzaj w serce"- niech będą naszym codziennym wezwaniem do rozwoju miłości.
Pierwsza niedziela miesiąca czerwca jest w Kościele w Polsce Dniem Dziękczynienia. Jako Polacy mamy wiele powodów do wdzięczności. W szczególny sposób wspominamy św. Jana Pawła II, naszego wybitnego rodaka, który zrobił tak wiele zarówno dla naszego narodu, jak i całego świata.
ks. Marian Fatyga
|
|
|