Światowy Dzień Chorego

(fot. hematoonkologia.pl)

Skalbmierz, 4-02-2023

     Częstymi intencjami modlitw jest pragnienie odzyskania zdrowia przez wszystkich wierzących w Boga. Pan Bóg zawsze odpowiada na ludzkie wezwania, ale zazwyczaj w odmienny sposób od naszych ziemskich, ograniczonych wyobrażeń. 11 lutego przypada kolejny Światowy Dzień Chorego ustanowiony jeszcze przez papieża - św. Jana Pawła II.

     Choroba jest częścią ludzkiego życia. Wielu chorych i cierpiących musi rezygnować z licznych aktywności, zainteresowań i aspiracji. Dla niektórych taka sytuacja jest trudna do zniesienia. Popadają w depresję, odczuwają żal, nawet złość, gdy ciało odmawia im posłuszeństwa. Dla wielu chorych i cierpiących ta droga jest często okazją do pojednania z Bogiem, pogłębienia życia duchowego. Poprzez chorobę odnajdują w sobie nowe siły, z których istnienia wcześniej nie zdawali sobie sprawy.

     Papież Franciszek tak mówił: Jezus, który przyszedł na świat, aby głosić i realizowaną zbawienie całego człowieka, okazuje szczególne upodobanie do tych, którzy są zranieni na ciele i na duszy: ubogich, grzeszników, opętanych, chorych, zepchniętych na margines. W ten sposób okazuje się on lekarzem, zarówno dusz jak i ciał - Miłosiernym Samarytaninem człowieka.

     Podczas Światowego Dnia Chorego wszyscy wierzący są zaproszeni do modlitwy o Boże łaski dla osób przykutych do swoich łóżek, obolałych i zrezygnowanych, by na ile to możliwe ich stan zdrowia uległ poprawie, by zaznali ulgi w chwilach wzmożonego bólu i zwątpienia. Wszystkim chorym i cierpiącym w zmaganiach towarzyszą troskliwi lekarze, pracownicy służby zdrowia, bliscy i opiekunowie. W tegorocznym orędziu na XXXI Światowy Dzień Chorego papież Franciszek napisał: Choroba jest częścią ludzkiego doświadczenia. Może jednak stać się czymś nieludzkim, jeśli jest przeżywana w izolacji i opuszczeniu, jeśli nie towarzyszy jej troska i współczucie.

     Potrzeba wszystkim także i zdrowym uświadomienia sobie, że na każdego zdrowego może przyjść choroba i cierpienie. Spośród wielu rodzin, w których żyjemy, mogliśmy doznać braterskiej miłości - okazujmy ją wobec chorych, samotnych i potrzebujących. Empatia to taka piękna cecha, o której przypomina nam szczególnie Światowy Dzień Chorego.

ks. Marian Fatyga   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/autorskie/marian/20230204chorego/art.php