Oczekiwanie na wiosnę walcząc z wirusem

(fot. pixabay.com)

Skalbmierz, 21-03-2020

     Pierwszy dzień wiosny jest radosny, nie tylko dla uczniów rożnego rodzaju szkół, którzy zazwyczaj mają możliwość udania się na wagary, ale i dla innych ludzi, zmęczonych długą szarą ,deszczową zimą - tak było w ubiegłych latach. Wiosna roku 2020 przywitała nas pandemią koronawirusa , stąd dom jest miejscem ochrony przed wirusem i zero atrakcji wiosennego słońca. Bądźmy odpowiedzialni.

     Zima jest tą pora roku, która kojarzy się z wieloma trudami jak: zimno, śnieg, lód, wiatr. Choć praktycznie w tym roku tej zimy nie było. By zobaczyć śnieg trzeba było się wybrać w góry. Zmienia się nam klimat z roku na rok. Zimowe obrazy będziemy oglądać na archiwalnych fotografiach. Toteż z nadzieją wypatrujemy wiosny. Końcówka zimy z reguły bywa wiosenna. Miło, ciepło, słonecznie. Wiosną budzi się do życia cała przyroda. Zimą większość przyrody zamiera, przechodzi w sen. Śpią nie tylko niedźwiedzie, ale większość roślin i drzew.

     Wiosnę rozpoczynamy z reguły od wiosennych porządków. Przycinamy krzewy, drzewa, tu i ówdzie słyszymy dźwięki piły spalinowej. Wiosna to czas największej frajdy dla człowieka wsi. Jedni grabią, kompostują, inni podpalają trawy, co jest dramatem i plagą współczesności. Czekając na wiosnę budzą się w nas nowe, witalne siły. Na szczęście wiosna przychodzi wcześniej czy później - jak to śpiewała Budka Suflera: "Lecz po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój" z Romualdem Lipką , którego pożegnaliśmy tej zimy.

     Nasze życie wygląda jak sinusoida: raz jest tendencja wznosząca, raz opadająca. Trzeba to zaakceptować, ponieważ w przeciwnym razie człowiek może żyć w wiecznej depresji i rezygnacji. Rozglądajmy się zatem wokół nas czy wiosna już przyszła. Dostrzeżemy ją w promieniach słońca, śpiewie skowronka, bocianach, które zatęskniły i znów do nas przyleciały. A nadzieja - znak wiosny, niech nam towarzyszy w tym oczekiwaniu na czas uwolnienia nas od złowrogiego wirusa. Podporządkujmy się służbom sanitarnym i wszelkim zaleceniom, aby w zdrowiu doczekać lata.

Minuta z Bożym Słowem
IV Niedziela Wielkiego Postu

(film: youtube.com)


ks. Marian Fatyga   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/autorskie/marian/20200321wiosna/art.php