facebook
Święci Adwentu - święta Barbara

    Dzisiaj jest wtorek, 28 stycznia 2020 r.   (28 dzień roku) ; imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   p.zrzęda   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   Z.Kuliś - Franek II...   |   W.Nowiński - wrześniowe...  |   M.Prüffer - paragrafy...   | 

serwis IKP / działy autorskie / o życiu - ks. Marian Fatyga / Święci Adwentu - święta Barbara
O G Ł O S Z E N I A


Święci Adwentu - święta Barbara

boczny ołtarz św. Barbary w kolegiacie skalbmierskiej (fot. ars.reklamapka.pl)

Skalbmierz, 7-12-2019

     Przeżywamy II niedzielę adwentu (8 grudnia), naszego czuwania, przygotowywania się do świąt Bożego Narodzenia. Dziś trochę wiadomości o patronce górników i ołtarzu pod jej wezwanie w kolegiacie w Skalbmierzu.

     Ołtarz boczny św. Barbary znajduje się w nawie północnej naszej kolegiaty. Nastawa barokowa całego ołtarza pochodzi z końca XVII w. W tej nastawie możemy wyróżnić następujące obrazy i figury: ołtarz główny przedstawia św. Barbarę i pochodzi on z 1918 roku. Św. Barbara jest patronką górników, hutników, ludzi ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Jej atrybutami są palma męczeństwa, kielich, czasami wieża.

     Czasami ma także strusie lub pawie jajo, jeden lub dwa miecze, monstrancję i lwa u stóp. 4 grudnia to dzień liturgicznego wspomnienia św. Barbary, patronki górników. Zawód górnika ze względu na związane z nim ryzyko i codzienny trud, wymaga od wykonujących go osób wytrwałości i odwagi. Ponad to w kopalnianych szybach, niezwykle istotne są: wzajemne zaufanie i odpowiedzialność za życie. Tu najbardziej docenia się jego wartość i dostrzega jego kruchość. Stąd pomiędzy górnikami rodzą się trwałe przyjaźnie. Wiara zawsze odgrywała istotną rolę w tej ciężkiej pracy.

     Módlmy się za wstawiennictwem św. Barbary o poprawę bezpieczeństwa w kopalniach, by już nie ginęli w nich górnicy. Patrząc na wprost ołtarza, po lewej i prawej stronie obrazu św. Barbary znajduję się postacie dwóch świętych: św. Kryspina i św. Kryspiniana.

     Byli braćmi z rodziny rzymskich patrycjuszy, którzy ponieśli śmierć męczeńską podczas prześladowania chrześcijan za panowania cesarza Dioklecjana. Opowieść mówi, że rozdali swoje dobra i pracując jako szewcy głosili Słowo Boże oraz posługiwali ubogim. Poddani torturom zostali zamęczeni. Przedstawiani są jako młodzieńcy w sile wieku z kręconymi, półdługimi włosami (Kryspin zwykle jako starszy z brodą) w bogatych strojach mieszczańskich. Są patronami szewców. Ich atrybutami, wskazującymi na męczeńską śmierć są: kamień młyński, miecz i nóż. Możemy dostrzec na obrazach także dratwę, szydło, młotek, kopyto, wskazują iż byli szewcami. Prawdopodobnie cały ołtarz został ufundowany przez cech szewców.

     Patrząc na wprost ołtarza, po lewej stronie dostrzeżemy rzeźbę św. Wacława z tarczą. Po drugiej stronie postać św. Floriana, męczennika, patrona strażaków. Nad obrazem św. Barbary, podnosząc głowę ku górze znajdziemy obraz Matka Boża i jej rodzice Joachim i Anna. Obok powyższego obrazu dwa niewielkie obrazy św. Piotra i Pawła. Dostrzeżemy również dwie postacie, najprawdopodobniej św. Agnieszka i św. nieznanego imienia. U samej góry ołtarza także rzeźba, przedstawiająca św. nieznanego imienia.

Zachęcam do nawiedzenia naszej świątyni wszystkich pielgrzymów i turystów.

Minuta z Bożym Słowem
8 grudnia Niepokalane Poczęcie

(film: youtube.com)


ks. Marian Fatyga   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Uśmiech to krzywizna, która wszystko prostuje.
(Phyllis Diller)
styczeń  28  wtorek
[11.00]   (Koniusza, Łyszkowice)
76. rocznica egzekucji w Łyszkowicach
[17.00-19.00]   (Proszowice)
Bezpłatne zajęcia feryjne Ju-Jitsu
[18.00]   (Kraków)
Mięsożerca. Wróg numer jeden - spotkanie w KKW
[...]   (Proszowice)
"Zimowy przystanek pomysłów" - ferie w Proszowicach
styczeń  29  środa
[...]   (Proszowice)
"Zimowy przystanek pomysłów" - ferie w Proszowicach
styczeń  30  czwartek
[17.00-19.00]   (Proszowice)
Bezpłatne zajęcia feryjne Ju-Jitsu
[...]   (Proszowice)
"Zimowy przystanek pomysłów" - ferie w Proszowicach
styczeń  31  piątek
[...]   (Proszowice)
"Zimowy przystanek pomysłów" - ferie w Proszowicach
DŁUGOTERMINOWE:
[wystawa]   "Czescy i czechosłowaccy twórcy literatury dziecięcej i młodzieżowej"
[do 31 stycznia 2020]    (PiMBP Proszowice)
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ