Ziemia Proszowska z sukcesami - Modlnica'2018

(fot. zbiory autora)
(fot. zbiory autora)

Proszowice, 22-06-2018

     W tym roku, tak jak roku poprzedniego, do Modlnicy, na Festiwal Krakowskiej Godki zjechali sympatycy kultury Krakowiaków. Tym razem patronem Święta Wszystkich Krakowiaków był Włodzimierza Tetmajera. Organizatorem festiwalu było stowarzyszenie Bene Tibi, głównymi sponsorami Powiat Krakowski i Fundacja PZU. Do tańca grała Jurajska Kapela Folklorystyczna oraz Folks Kapela GOKiS z Białego Kościoła.

     Festiwal "Krakowska Godka Modlnica'2018" miał miejsce w amfiteatrze przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Modlnicy. Podobnie jak roku poprzedniego, Festiwal prowadził duet: Alicja Popiel - prezenterka TVP oraz Zbigniew Grzyb - pomysłodawca Festiwalu oraz twórca słownika godki krakowskiej. Festiwal zaczął się od konkursem teatralnym "Godka krakoska w dziełach scenicznych". Uczestnikami tego konkursu byli młodzi ludzie ze szkół ponadpodstawowych, którzy wspólnie z zawodowymi aktorami teatrów krakowskich odgrywali sceny z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego albo "Od Bronowic do Racławic" Marii Rokoszowej według powieści "Racławice" Włodzimierza Tetmajera.

     Młodzi ludzie stworzyli w tym roku też fajne wiersze pisane godką, w które zostały wplecione elementy związane ze stuleciem odzyskania Niepodległości. Najmłodsi z klas od "0" do "3" śpiewali godką dawne i napisane specjalnie na Festiwal piosenki, które publiczności bardzo się podobały.

     W konkursie "Najbardziej wygodanej pary" trzeba było wykazać się wiedzą o słówkach ze "Słownika bronowskiego" autorstwa Włodzimierza Tetmajera.

     Konkurs Gwary Krakowskiej, czyli opowieści dialektem krakowskim polegał natomiast na przedstawieniu scenki, gawędy czy skeczu.

Wiele akcentów związanych z odzyskaniem Niepodległości było również w konkursie fotograficznym.

     Chóralnie śpiewano także krakowskie (i nie tylko) piosenki, prezentowano stroje krakowskie i inspirowane motywami krakowskimi a także smakowano pyszne krakowskie serniki. Festiwal zakończył się tradycyjnie, czyli maratonem krakowiaka.

     W Konkursie Gwary Krakowskiej nie było kategorii wiekowych, tylko ograniczenie czasu występu do 4 minut. Laur pierwszeństwa uzyskała Anna Madej z Grębynic w gminie Zielonki. II miejsce zdobyli dwaj chłopcy Ziemowit Duch i Miłosz Hanula ze szkoły podstawowej w Radziemicach. A trzecie miejsce - Maria Zabiegaj.

     W Konkursie "Godka krakoska w dziełach scenicznych najlepszą okazała się Milena Nowakowska, reprezentującą Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach. II miejsce zajęła Zuzanna Kocioł również z Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach. Natomiast III miejsce przypadło Natali Juśko z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Radziemicach.

(fot. zbiory autora)



W konkursie "Najbardziej wygodanej pary" zwyciężyli: Zuzanna Kocioł i Kacper Kania. II miejsce zdobyli: Katarzyna Radoń i Łukasz Grochal.

(fot. zbiory autora)

     W Konkursie piosenki dla dzieci z klas "0-3" zdecydowanie wygrała Klementyna Grzesiowska z Błogocic z gminy Radziemice, II miejsce zajęła Zuzanna Kowalik z Szyc w gminie Wilka Wieś, a na trzecim miejscu uplasowała się Amelia Kozieł również z Szyc.

(fot. zbiory autora)

     W konkursie poetyckim, zdaniem jury, najlepszym talentem poetyckim wykazała się Kinga Graca z Domaniewic z pow. olkuskiego. Przyznano równie dwa wyróżnienia dla Angeliki Nowak i Zofii Berneckiej.

     W konkursie na tradycyjny sernik krakowski (taki z kratą na wierzchu) największym talentem cukierniczym wykazała się Zofia Frączek z Jastrzębi w gminie Lanckorona. Na drugim miejscu była Zofia Rogala z Tomaszowic w gminie Wielka Wieś, a na III Urszula Latacz ze Strzegowy w powiecie olkuskim.

     W Konkursie stroju współczesnego z elementami krakowskimi najlepszą okazała się Daria Duda z Radziemic, II miejsce zajęła Magdalena Bernecka, III miejsce i serca publiczności zawojował dwuletni Jakub Kowalik z Modlnicy. Wyróżnieniem nagrodzono Zespół "Modlnicanie".

     Zdaniem Jury, w najbardziej tradycyjnym stroju krakowskim paradował Łukasz Grochal z Koźmic Wielkich w powiecie wielickim; na II miejscu była Bogumiła Pietrzyk z Modlnicy; a na III Katarzyna Radoń z Gaja w gminie Mogilany.

     W konkursie fotograficznym pod hasłem - "Krakowiacy świętują 100-lecie niepodległości" najlepsze okazały się Monika Gadulska i Barbara Szura z Krakowa; tuz za nimi był Krystian Stopiński z Naramy, gm. Iwanowice; a na III miejscu również dwie panie - Jolanta Hytkowska-Fąfara z Lanckorony i Jolanta Sobocińska z Giebułtowa w gminie Wielka Wieś.

     W Maratonie Krakowiaka dla dzieci najlepszymi byli: Maja Konieczna i Michał Olearczyk, na II miejscu Natalia Mrozicka i Antoni Czuba, a na III-cim Hanna Tetelewska i Wiktor Janik. Wyróżnienie przypadło Karolinie Adamczyk i Andrzejowi Gordziałkowskiemu z Tyńca.

     Natomiast wśród dorosłych największą wytrwałością, połączoną z gracją tańca wykazali się Katarzyna Chodoń i Michał Kowal, na. II miejscu zaś Katarzyna Radoń i Michał Kędzierski, a na III miejscu Aleksandra Janus i Anna Wadowska. Wyróżnienie od Poczty Polskiej otrzymała Renata Rodoń.

     W tym roku Ziemia Proszowska była licznie reprezentowana. Uczestnicy z pow. proszowickiego zgarnęli liczne nagrody i wyróżnienia, o czym można było przeczytać powyżej. Warto zaznaczyć, że opiekunką artystyczną tych młodych ludzi jest pani Katarzyna Duch z Centrum Kultury i Wzpocyznku w Proszowicach.

     Trzeba przyznać, że z roku na rok poziom przygotowania wykonawców jest coraz wyższy. Pojawia się coraz więcej słów, zwrotów i idiomów, które - wydawałoby się - że już są zapomniane, ale teraz są skrzętnie odnajdywane, odkurzane i wplatane w gawędy. Moi rozmówcy nie ukrywają, że pomocny dla nich jest słownik Godki, który skrzętnie "ścióbiom" od 20 prawie lat.

     W następnych artykułach będziemy prezentować występy proszowskich wykonawców. Mamy zapisany na kamerze cały festiwal. Jakość filmów nie jest być może rewelacyjna, powiedziałbym przeciętnia, ale zapis głosu dobry. Ale w festiwalu Godki właśnie o godkę się rozchodzi.

(fot. zbiory autora)


Zbigniew Grzyb   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/autorskie/godka/20180622modlnica2018/art.php