KRAKOWSKA GODKA - Modlnica'2018 - czyli festiwal tradycyi, obycaju i godki krakoskiej

(fot. Marek Synowiec, Edward Pięta, Zbigniew Grzyb)

Proszowice, 21-04-2018

     17 czerwca 2018 r. o godz. 14.30 w Modlnicy, w amfiteatrze przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym przy ul. Sportowej 2 odbędzie się "Krakowska Godka 2018 - festiwal gwary i tradycji krakowskiej".

     Po raz kolejny będziemy mieli okazję spotkać się z sympatykami kultury Krakowiaków. Jeśli jeszcze nimi nie jesteście, zarezerwujcie sobie ten dzień i przyjdźcie, na pewno dołączycie do nich. Czeka na Was wiele atrakcji - będą konkursy, wspólne śpiewanie i oczywiście maraton - maraton krakowiaka.

     Czeka na Was wiele konkursów - do 30 maja czekamy na zgłoszenia prac do konkursów poetyckiego i fotograficznego oraz zgłoszenia udziału do pozostałych - teatralnego, gwary, kulinarnego, piosenki, "Wygodanej pary". Będzie wspólne śpiewanie, maraton i konkursy strojów.

(fot. Marek Synowiec, Edward Pięta, Zbigniew Grzyb)

Tych, którzy chcieliby wsparcia w słówkach i wyrażeniach godki krakowskiej, zapraszamy na www.wislon.tv/slownik.

Festiwal poprowadzi jego pomysłodawca Zbigniew Grzyb, który już od kilku lat dba o to, by mieszkańcy podkrakowskich gmin nie zapomnieli o swoich korzeniach, wraz z Alicją Popiel - znaną prezenterką TVP Kraków.

Dla uczestników wydarzenia przygotowaliśmy wiele atrakcji, a relacja telewizyjna z festiwalu pozwoli na pokazanie go wszystkim tym, którym nie udało się na niego dotrzeć.

     Nasz festiwal to święto wszystkich Krakowiaków, podkreślające ważność małych ojczyzn, a jego główną ideą i celem jest przypomnienie oraz propagowanie pięknej, krakowskiej Godki. Ważne są też - integracja międzypokoleniowa, prezentacja uzdolnionych dzieci i młodzieży, wspólna zabawa.

(fot. Marek Synowiec, Edward Pięta, Zbigniew Grzyb)

     Festiwal ponownie organizuje gmina Wielka Wieś oraz Stowarzyszenie Bene Tibi, a relację z niego pokaże Telewizja Kraków. Powstaje zaś dzięki finansowaniu przez Fundację PZU oraz Powiat Krakowski.

     Patronem tegorocznego festiwalu będzie Włodzimierz Tetmajer, twórca silnie związany z kulturą Krakowiaków, Gospodarz z "Wesela" St. Wyspiańskiego i autor "Słownika bronowskiego", "Ubiorów ludu polskiego", powieści pisanej gwarą pt. "Racławice", malarz obrazów prezentujących sceny z życia wsi krakowskiej, wykonawca polichromii w drewnianym kościółku w Modlnicy.

     Organizatorom wydarzenia zależy szczególnie na zainteresowaniu młodzieży ich lokalną tradycją, zachęceniu do poznania i kultywowania gwary dziadków. Nie zamykamy się jednak wyłącznie na dawny folklor, celem jest także ożywienie dawnej mowy i wprowadzenie jej we współczesne realia. Na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji, niespodzianek i dobra zabawa.

(fot. Marek Synowiec, Edward Pięta, Zbigniew Grzyb)

Podobnie jak w ubiegłym toku odbywać się będzie:

  • konkurs teatralny "Godka krakoska w dziełach scenicznych", w którym uczestnikom zakwalifikowanym do konkursu (jest to młodzież szkół ponadpodstawowych), partnerować będą zawodowi aktorzy. Można będzie wybrać scenę z "Wesela" St. Wyspiańskiego lub "Od Bronowic do Racławic" M.Rokoszowej (wg. powieści "Racławice" Wł. Tetmajera),
  • zabawny test ze znajomości gwary i nie tylko, w którym pary (składające się obowiązkowo z przedstawicieli różnych płci dowolnego wieku), powalczą o tytuł "Najbardziej wygodanej pary" - w tym roku oprzemy go o "Słownik bronowski" Włodzimierza Tetmajera,
  • Konkurs Gwary Krakowskiej, czyli godki - gawędziarze, mówcy, duety i tria mogą zaprezentować swoje gawędy, skecze lub humorystyczne scenki oczywiście posługując się naszą gwarą. W konkursie nie ma kategorii wiekowych, więc młodzi walczyć będą ze starszymi na tych samych prawach. Zapewniamy, że będzie wesoło. Ale - tekst nie może być dłuższy niż 4 minuty!!!,
  • dzieciaki w wieku szkolnym z klas od 0 do III będą mogły wziąć udział w konkursie piosenki - warunek - trzeba zaśpiewać gwarą,
  • dla miłośników wypieków mamy konkurs na tradycyjny sernik krakowski - ocenimy jego urodę i smak,
  • chcemy my było pięknie, kolorowo, tradycyjnie - namawiamy wszystkich, by na nasz festiwal przybyli ubrani w strój inspirowany krakowskim strojem ludowym - najlepsze stylizacje wybrane przez naszych jurorów, oczywiście nagrodzimy!,
  • konkurs na tradycyjny, krakowski strój ludowy w tym roku pod hasłem "Z albumu Tetmajera" - strój najbardziej zbliżony do tych uwiecznionych ręką twórcy, będzie zwycięski.
  • Poznamy także laureatów pozostałych konkursów - na konkursowe prace czekamy do 30 maja:
    • fotograficznego pod hasłem - "Krakowiacy świętują 100-lecie niepodległości",
    • poetyckiego - na wiersz , fraszkę lub limeryk o tematyce związanej z 100 - leciem odzyskania niepodległości, pisany gwarą.
    " W czasie festiwalu nie zabraknie też dobrej muzyki, a finałem będzie maraton krakowiaka. Wszyscy będą mogli wziąć w nim udział i tańczyć do upadłego. Trzeba więc wcześniej zadbać o formę i podpatrzeć stosowne kroki. " Będzie też "Śpiewnik krakowski" i wspólne śpiewanie, więc zadbajcie o gardła!
     Chcielibyśmy, żeby było pięknie, gwarnie, wesoło i po krakowsku! Nad przebiegiem każdej konkurencji czuwać będzie jury złożone ze znanych Krakowian: aktorów, pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Etnograficznego, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, filmowców, dziennikarzy, przedstawicieli organizatorów i fundatorów nagród. A nagród jest wiele i są naprawdę bardzo atrakcyjne, a ich listę zamieścimy na stronie www.krakowskagodka.pl na początku czerwca. Warto więc stanąć w konkursowe szranki nie tylko dla pięknej idei.

(fot. Marek Synowiec, Edward Pięta, Zbigniew Grzyb)

    Organizatorem tegorocznego festiwalu "Krakowska Godka 2018" jest Stowarzyszenie Bene Tibi, we współpracy z Gminą Wielka Wieś. Partnerami są: Telewizja Kraków, Katedra Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białym Kościele.

Festiwal powstaje przy wsparciu finansowym Fundacji PZU i Powiatu Krakowskiego.

    Od poniedziałku, 23.04.2018 na stronie www.krakowskagodka.pl można znaleźć wszelkie informacje i regulaminy dotyczące poszczególnych konkursów oraz karty zgłoszeniowe. Każdy konkurs ma innego opiekuna i prowadzącego, dlatego dane kontaktowe dotyczą ich bezpośrednio.

     Natomiast, gdyby był jakiś problem z nimi, lub chcieliby sie Państwo skontaktować w tych i innych sprawach, np. wesprzeć darowizną Festiwal, ufundować nagrodę dla wykonawców (fundator może ją wręczyć osobiście) lub pomóc jako wolontariusz, podaję dane kontaktowe: info@benetibi.pl, lub tel. do członka Zarządu Stowarzyszenia - 601 600 608.

Zapraszamy. Krzepcie się!

Zbigniew Grzyb   


PS.
Podczas festiwalu Godki Krakowskiej - Modlnica'2017, wystąpiła silna reprezentacja Ziemi Proszowickiej. Spośród nich Zuzanna Kocioł z Radziemic - zajęła III miejsce w konkursie <>, a Zofia Olender z Ostrowa również III miejsce w konkursie "Gwary Krakowskiej". Zofia Olender otrzymała również specjalna nagrodę ufundowaną przez KRUS, za wplecenie w swoją opowiastkę elementów związanych w bezpieczeństwem w gospodarstwie rolnym.

Filmy z tego festiwalu można obejrzeć pod adresem: http://wislon.tv/modlnica2017

(fot. Marek Synowiec, Edward Pięta, Zbigniew Grzyb)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/autorskie/godka/20180421modlnica2018/art.php